До 175-річчя з дня народження І.І. Мечникова
У травні 2020 року виповнилось 175 років від дня народження першого Нобелівського лауреата Слобожанщини Іллі Ілліча Мечникова – видатного вченого, філософа, зоолога, біолога, бактеріолога, фізіолога і патолога, одного з основоположників порівняльної патології запалення, еволюційної ембріології і мікробіології, імунології, творця вчення про фагоцитоз і теорію імунітету, засновника наукової геронтології.
У фонді Харківської наукової медичної бібліотеки зберігаються наукові праці І.І. Мечникова.
До ювілею великого вченого ХНМБ підготувала виставку «До 175-річчя з дня народження І.І. Мечникова».
На виставці експонуються деякі видання І.І. Мечникова:
- Иммунитет / пер. с нем. Н. Алексеева. - Санкт-Петербург : [б.и.], 1898. - 75 c.
- Лекции о сравнительной патологии воспаления / под ред. Л.А. Тарасевича. - 2-е изд. - Москва: Петроград : ГИЗ, 1923. - 168 с. - (Классики естествознания).
- Сорок лет искания рационального мировоззрения. - 2-е изд., исправл. и дополн. - Москва : Науч. Слово, 1914. - 333 с.
- Успехи науки в изучении чумы и в борьбе с нею. Речь, произнесенная в Москве на Общем Собрании XII международного съезда врачей. - Санкт-Петербург : Изд. К.Л. Риккера, 1897. - 18 с.
- Этюды о природе человека / предисл. проф. Н.А. Умова. - 2-е изд. - Москва : Науч. Слово, 1905. - 246 с.
- Этюды оптимизма. - Москва : Науч. Слово, 1907. - 253 с.
Надані труди представлені в друкованому каталозі «Наукові праці І.І. Мечникова та його харківських учнів у фонді Харківської наукової медичної бібліотеки». З даними працями всі бажаючі мають можливість ознайомитися завітавши до нашої бібліотеки.
Також бібліотека підібрала та надала матеріали для створення фільму присвяченому ювілею І.І. Мечникова, який готував Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
Генії народжуються у провінції, а помирають у Парижі. Історія життя І.І. Мечникова – повне підтвердження цієї французької приказки. Наш великий земляк помер в 1916 році у Парижі. Урна з його прахом знаходиться у бібліотеці Інституту Пастера. А на вулиці Пушкінській у Харкові, напроти Інституту мікробіології та імунології, який носить його ім’я, встановлено монумент І.І. Мечникову на 15-ти тонній гранітній брилі.
19 травня 2015 року на будівлі Харківської наукової медичної бібліотеки (пл. Поезії, 5) була відкрита Меморіальна дошка засновнику вітчизняної щелепно-лицевої хірургії Мойсеєві Борисовичу фабрикантів.
Захід був приурочений до 150-річчя від дня народження вченого.
Пам'ятну дошку встановили на триповерховій будівлі бібліотеки, яка була побудована на замовлення Мойсея Фабриканта в 1900 році. У 1901 році там на перших двох поверхах були відкриті його хірургічна лікарня і ортопедичний інститут, на третьому поверсі він жив з сім'єю.
Після закінчення церемонії відкриття всі бажаючі могли ознайомитися з виставкою оригінальних праць Мойсея Фабриканта в Харківській науковій медичній бібліотеці.
Меморіальна дошка була виготовлена і встановлена за кошти керівників Харківського музею Голокосту і Харківського обласного комітету «Дробицький яр».